Atrakcje turystyczne

Wyspa Sobieszewska

Wyspa Sobieszewska o powierzchni 35 km2 jest częścią Mierzei Wiślanej. Powstała ponad 100 lat temu na skutek działania sił przyrody i człowieka. W 1840 r. w miejscowości Górki (zachodnia część wyspy) piętrzące się kry lodowe przebiły wydmę, tworząc nowe ujście Wisły do Zatoki Gdańskiej, które zostało nazwane przez Wincentego Pola Śmiałą Wisłą. Obecny kształt wyspa zawdzięcza cesarzowi Wilhelmowi II, na którego rozkaz w 1895 r. stworzono sztuczny przekop Wisły do morza. W ten sposób powstał wschodni brzeg Wyspy Sobieszewskiej.

Na wyspie znajduje się najdłuższa i bardzo szeroka gdańska plaża, ciągnie się na obszarze 11 km wzdłuż malowniczej, leśnej wydmy. Na obu krańcach plaży znajdują się rezerwaty: Ptasi Raj w Górkach Wschodnich oraz Mewia Łacha w Świbnie. Stanowią doskonałe miejsce do podglądania dzikiej przyrody.

Oprócz licznych atrakcji przyrodniczych można tam również odnaleźć ważne ślady historii – Forsterówka, sanktuaria: Matki Boskiej Saletyńskiej i św. Wojciecha, a także kultury – Gdański Archipelag Kultury „Wyspa Skarbów” (dawniej Izba Pamięci Wincentego Pola), galeria Bursztynowe Centrum.